Skip to main content
Home » Vekst i Nord-Norge » «Ja» i Finnmark
Vekst i Nord-Norge

«Ja» i Finnmark

Finnmark er et enormt, ressursrikt område som det er fantastisk å bo i. Foto: Getty Images

I Finnmark har vi satt oss et mål. 100 000 mennesker skal velge Finnmark og være stolte av å kalle seg finnmarkinger.

For å nå det målet må vi si mer ja til de gode initiativene. Vi vil si ja der vi kan si ja og nei der vi absolutt må si nei. Men standardsvaret skal være ja.

Finnmark er et enormt, ressursrikt område som det er fantastisk å bo i. Vi har verdens reneste hav, breddfullt av sjømat, vi har energi både til lands og til vanns, vi har rike forekomster av mineraler, avgjørende for det grønne skiftet. Vi har også en blomstrende turisme, reindrift og store arealer med plass til ny industri som er en viktig del av løsningen for Finnmark.

Den utenrikspolitiske situasjonen har gitt et nytt fokus på Finnmark. Det er trist at det må en forverret sikkerhetssituasjon i Europa til, men det er slik at stadig flere ser viktigheten av et sterkt Finnmark, med levende lokalsamfunn og sterkt næringsliv.

Hans-Jacob Bønå

Fylkesordfører, Finnmark fylkeskommune

Enorme muligheter

Forsvares skal styrkes for flere titalls milliarder i fylket vårt og vil være avhengig av lokalt næringsliv, leverandører og offentlige tjenester for å lykkes i sitt store prosjekt. Den beste suverenitetshevdelse er at sivilsamfunnet bebor og utvikler området man skal forsvare. Her ligger det enorme muligheter for næringsutvikling.

I dette landskapet beveger fylkeskommunen seg. Vår oppgave er å legge til rette for utvikling av fylket. Både gjennom god infrastruktur, videregående utdanning, godt planverk, gode politiske avgjørelser, og som et ombud for kommunene opp mot sentrale myndigheter. Vår utfordring er følgende: Verdiene er her, men vi mangler folk til å utløse dem. Denne utfordringen vil vi løse.

En «game changer»

Derfor jobber vi med å forbedre flytilbud for folk og næringsliv. Derfor har fylkestinget i Finnmark vedtatt å arbeide for en solid «skattepakke Finnmark» som skal sørge for svært mye bedre insentiver for både næringsliv og folk som ønsker å etablere seg her. Kall det gjerne en «game changer» for Finnmark.

Fylkeskommunen skal være en motor i dette arbeidet. Vi skal samarbeide med kommunene, næringslivet og staten. Vi skal være pådrivere, ikke bremseklosser. Vi mener alvor og står parat til å bidra og samarbeide med alle som ønsker å satse i Finnmark. Følg med hva som skjer i fylket vårt fremover – det kan være her fremtiden din venter på deg.

Tekst: Hans-Jacob Bønå

Next article