Skip to main content
Home » Kritisk infrastruktur » Vannberedskap fra Agder til Troms
Sponset

Flom, overvann, underdimensjonerte systemer for vanntilførsel, så vel som for avløp. Alt sammen er naturlige konsekvenser av at det er blitt flere av oss – og at vi har et klima i rask endring. Derfor haster det med å iverksette mottiltak – og de finnes.

Hva skal til om vi skal få bukt med ekstremvær, og samtidig legge til rette for sikker vanntilførsel og gode avløp? Fridtjof Støre, daglig leder i Pumpeteknikk AS, som inngår i nordeuropeiske River Group, har en idé om hvorfor det ikke går fort nok:

– Det er vel ikke akkurat sånn at samfunnet mangler gode planer, men det langsiktige utbedrings-arbeidet har en tendens til å avbrytes av akutt innsats når det oppstår ekstreme situasjoner, noe som dessverre inntreffer stadig oftere. Om en kommune eller et helt nabolag plutselig står uten vanntilførsel eller avløp, må det jo fikses, men denne brannslukkingen går gjerne på bekostning av den langsiktige og forebyggende innsatsen, mener han.

Fridtjof Støre

Daglig leder, Pumpeteknikk AS

Bedre føre var

Likevel fins det gode eksempler på utbedringer med varig effekt, som for eksempel flomvollene River Group, sammen med et entreprenørselskap, fikk på plass i Fåvang i Gudbrandsdalen.

– Det bidro blant annet til å beskytte Fåvang sentrum mot ekstremværet «Hans» på sensommeren 2023. Vi ser også at andre områder som om og om igjen utsettes for det samme, heldigvis utbedres, men som regel ender vi nok med å reparere, fremfor å forebygge, sier Fridtjof Støre.

Over hele landet

– Samlet er det ikke så lite River Group tilbyr på disse feltene, og vi er på plass med verksteder og servicepunkter over hele landet, med personell som har med svært bred kompetanse. Vi selger, har service og utleie av alt innenfor vann- og avløp. Holder vi oss likevel til vann som kritisk infrastruktur, snakker vi primært om pumpestasjoner, rør, vannforsyningsanlegg, kommunikasjon med overvåknings-systemer, vannrensing og midlertidig vannforsyning, bare for å nevne noe.

– Vi har også gode industrielle løsninger, ikke minst for foretak som trenger gode kjøleanlegg, enten de trenger en stabil tilførsel av salt- eller ferskvann.

River Group samler foretak i Danmark, Finland, Tyskland, Sverige og Norge under en paraply, og trekker veksler på en enorm kompetanse i de respektive landene.

– Målet er å bli en av de største og beste pumpeservice-leverandørene i Nord-Europa. Vi er best både på pris, kvalitet og leveringstid, og det at vi er uavhengige, gjør at vi, hver for oss, løser problemene som betyr mest for kunden i øyeblikket.

Tverrfaglig kompetanse

– I gruppen finnes det en bred kompetanse innenfor håndtering av vann. Alt fra å pumpe vann ut av tuneller og gruver, for så å rense det, til å bygge osmose-anlegg som omgjør saltvann til ferskvann, eller å bygge tanker og svære pumpestasjoner med overbygg. Vi har stort fokus på ettermarkedet og er gode på service og vedlikehold, både industrielt, kommunalt og privat. I sum betyr dette at vi kan hjelpe kunden med alt innen vann- og avløpshåndtering. Vi sier gjerne at det ikke finnes en utfordring vi ikke er i stand til å ta, spesielt når vi setter sammen team på tvers av selskapene våre.

Dette betyr ikke at River Group ikke trenger påfyll av kompetente medarbeidere, og som Fridtjof Støre påpeker:

– Det fine med pumpebransjen er at det er plass til folk med svært variert bakgrunn, og alle er like verdifulle. Her er vi en blanding av folk som jobber med tradisjonell rørteknikk, hydrodynamikk, elektro, automasjon og sågar metallurgi, bare for å nevne noe, og vi er alltid på utkikk etter flinke folk. Det fine er at vi har så mange kryssende utfordringer, så her blir man aldri helt utlært.

– Hvor ser du det største behovet for håndtering av vann?

– Overvann har vært en gjenganger i senere år, som det vil bli stadig viktigere å forebygge og håndtere. Blant annet klimaendringene gjør at vannveiene og -mengdene endres. Det vil kreve gode løsninger, og vi står klare!

Les mer om oss og våre selskaper på river-group.com

Next article