Dekkslitasje er et stort problem, som bidrar til store mengder mikroplast og gummipartikler i naturen. Heldigvis fins det aktører, som den verdensledende dekkprodusenten Michelin, som jobber med løsninger på utfordringen.
Richard Andermyr, som er Michelins sjef for bærekraft i Europa, forteller at det handler om partikler som ikke er større enn cirka 100 mikrometer (μm), altså omtrent på størrelse med et menneskehår.
– Partiklene har imidlertid en tetthet som gjør dem så tunge at de synker i vann, men her er ikke dekkene den eneste synderen. Omtrent 50 prosent av partiklene kommer fra asfalten, som naturligvis rives opp av dekkene, så det er et samspill mellom dekkmateriale og veidekke, forklarer han.

Richard Andermyr
Bærekraftsjef for Michelin i Europa
Lav mønsterdybde en fordel
– Det snakkes ofte om at mikroplast ender opp langt ute i naturen eller i havet, men studier viser at dette i liten grad stemmer i dette tilfellet. Det henger sammen med partiklenes vekt og størrelse, som gjør at de i stor grad blir liggende nær veibanen, ofte innenfor et begrenset område langs veien.
En av årsakene til at vi får slitasje på bildekk, er at de må ha friksjon mot veibanen for å gi grep, sikkerhet og komfort på veien. Denne friksjonen er nødvendig for trafikksikkerheten, men fører samtidig til gradvis nedbrytning av materialet i dekket.
– I et livssyklusperspektiv har dekk størst miljøpåvirkning mens de er i bruk: Hele 84 prosent, faktisk, og en del av dette skyldes partikler. Samtidig er CO2-utslipp fortsatt den største totale belastningen, også for elbiler. Vi jobber derfor kontinuerlig med å utvikle løsninger som gjør gummipartiklene minst mulig skadelige for miljøet. Lavere mønsterdybde bidrar til å minske både partikkelutslipp og energi- eller brenselforbruk i kjøretøyet, sier Andermyr.
Kravene vil skjerpes
– Hvilke innovasjoner innen dekkdesign, materialer eller produksjon er mest effektive i kampen mot dekkslitasje?
– Målet er å redusere partikler fra dekkslitasje. Det handler om å utvikle dekk som slites saktere og avgir færre partikler. Gummiblanding og konstruksjon spiller en viktig rolle, og det samme gjør design. Her har det skjedd mye de siste årene.
– Med elbiler er mønsterdybden på nye dekk redusert, for å senke rullemotstand og energibruk. Det bidrar også til mindre varmeutvikling, som igjen gir lavere slitasje.
– Euro 7 blir viktig fremover. Fra 2028 innføres nye krav til typegodkjenning av dekk, og fra 2030 vil kravene gjelde alle dekk på markedet. Etter 2033 skjerpes kravene ytterligere, så det gjelder å være i forkant, og det kan jeg love at Michelin er, forsikrer bærekraftsjefen.
Vil du lese mer om Michelin og deres arbeid? Besøk michelin.no