Rogaland er hjertet i Norges havvindsatsing. Med dyp forankring i offshore og maritim kompetanse leder regionen an i energiomstillingen. Det gjenspeiles også i industriklyngen Norwegian Offshore Wind (NOW) sitt medlemsregister.
De nær 300 medlemsbedriftene kommer fra hele landet, cirka 20 prosent er utenlandske, men hovedtyngden er rundt Sørvestlandet. Klyngen sprang også ut fra Marin Energi Testsenter (METCentre), der verdens første flytende vindturbin ble forankret utenfor Karmøy i 2009.
Politisk bananskall
Vårens stortingsvedtak om ekstern kvalitetssikring av statsstøtten til flytende havvind på Utsira Nord sjokkerte næringen og vil nok forsinke prosjektene.
– Hver måned med forsinkelse øker risikoen. Energidepartementet må jobbe raskt nå, sier Arvid Nesse, CEO i NOW. Han understreker bransjens utholdenhet:

Arvid Nesse
CEO i Norwegian Off shore Wind (NOW)
– Leverandørkjeden graver seg ikke ned når vinden snur; vi tilpasser oss og finner løsninger.
Når ting tar tid hjemme, er NOWs strategi å legge enda mer vekt på å hjelpe medlemmene ut i verden, der det finnes prosjekter.
– I vår startet vi opp Fit4UK, et program der vi hjelper en håndfull selskaper med å komme tett på aktuelle prosjekter på de britiske øyene via nettverket, sier Nesse.
– Vi arrangerer også site visits og leverandørdager i Polen og Frankrike – kort sagt der det kan ligge kontrakter for medlemmene våre.
Kompetansen må brukes nå
Semco Maritime er et selskap som merker tempoforskjellene for havvind i Nordsjøen. De har levert for olje og gass i Norge i snart to tiår, men ruster seg nå tungt for havvind. Selskapet har to havvindparker i Danmark og Tyskland og har levert substasjoner til Vietnam og USA.
– Vi trenger noe som erstatter olje og gass. Da passer det dårlig med politiske bananskall. Vi har en enorm pool med kompetanse, men da må vi ha arbeid for dem, sier Thor Andre Askildsen i Semco Maritime. Han påpeker at land som Tyskland og Danmark bygger ut til tross for teknologiske utfordringer:

Thor Andre Askildsen
Director, Commercial & Business Development i Semco Maritime
– Norge er spesialister på marine operasjoner. Vi må bruke den kompetansen nå.
Fra samling til kontrakt
Mens de store prosjektene lar vente på seg, skjer det likevel noe lokalt. I sommer skal flyteren TetraSpar Demonstrator dekommisjoneres etter flere års vellykket drift ved testfeltet til METCentre utenfor Karmøy. Global Maritime leder arbeidet offshore, mens Semco Maritime har sikret seg onshore-delen ved sitt anlegg på Hanøytangen.
– TetraSpar blir ekstremt viktig som et referanseprosjekt som setter oss på kartet, sier Askildsen.
– Oppdraget, og måten det fant veien til oss på, er verdt å nevne, sier Askildsen. Det startet på en havvindsamling. Kontakt der ble etter hvert til kontrakt:
– Det viser verdien av å møtes ansikt til ansikt og være til stede der vi kan møte beslutningstakere.
I august/september taues den massive stålkonstruksjonen til Hanøytangen for demontering og sirkulær materialgjenvinning i tett samarbeid med Norscrap West.
– Det markerer dagen da det grønne skiftet starter her hos oss, avslutter Askildsen.
– Folk og politikere må forstå at dette er en investering, ikke sløsing, sier Nesse. Havvind er allerede en næring som omsetter for 60 milliarder kroner i året. Og det er bare starten.
Norwegian Off shore Wind er Norges største bransjenetteverk innen havvind, med rundt 300 medlemmer – fra oppstartsselskaper til store havvindutviklere. Målet er å etablere verdensledende leverandørkjeder innen havvind.
norwegianoffshorewind.no